Ekologiczny dom jednorodzinny

Ekologiczne życie jest obecnie bardzo modne i dotyczy wszystkich sfer, także tej związanej z naszym miejscem zamieszkania. Coraz większą popularnością cieszą się domy energooszczędne i ekologiczne. Jak one funkcjonują i dlaczego warto jest się na nie zdecydować? Jeżeli jesteśmy zainteresowani budową ekologicznego domu jednorodzinnego to oczywiście musimy liczyć się z tym, że koszt budowy takiego domu będzie o wiele wyższy, niż standardowego budynku.

Wiąże się to z wykorzystaniem droższych, lepszych jakościowo i oczywiście ekologicznych materiałów budowlanych. Przeciętnie budowa jednorodzinnego domu ekologicznego jest o około 20%-30% wyższa niż budowa standardowego domu jednorodzinnego o tej samej powierzchni użytkowej. Ekologiczne domy charakteryzują się przede wszystkim czerpaniem energii z naturalnych źródeł.

Najczęściej zatem montuje się przy nich baterie słoneczne, jednak nie jest to standardem. Czasami bowiem dom czerpie energię z wiatru lub też ruchu wody. Kolejną kwestią w domach ekologicznych jest wykorzystywanie surowców.

Stawia się bowiem przede wszystkim na powtórne wykorzystanie materiałów, co można dostrzec chociażby w sposobie urządzania wnętrza. Wykorzystuje się głównie surowce naturalne oraz te, które będą się nadawały do powtórnego przetworzenia. Ekologiczne domy to także ich ekologiczne funkcjonowanie, z jak najmniejszymi szkodami dla środowiska naturalnego.

Wiąże się to m.in. z korzystaniem z naturalnego światła poprzez zamontowanie dużych okien.