Historia narzędzi
Narzędzia powstały w wyniku potrzeby ulepszania szybkości i jakości wykonywanych przez człowieka prac. Wraz z rozwojem cywilizacji powstawały coraz lepsze wersje narzędzi, które różniły się między sobą rodzajem materiału i funkcjonalnością. W poniższym artykule przeczytasz o losach tych ułatwiających życie przedmiotów, które towarzyszą nam od tysięcy lat. Narzędziowe perypetie Czy wiedziałeś, że historia m.
in. dzisiejszej wiertarki, noża i młotka rozpoczeła się od najzwyklejszego kamienia? Początek stosowana narzędzi sięga epoki kamienia. Przodkowie współczesnych ludzi wykorzystali do ich stworzenia drewno kamienie, a także pozostałości po upolowanych zwierzętach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ostre kości oraz rogi.
Były przydatne przy polowaniach i chroniły przed nieprzyjazymi plemionami. Gdy nastąpiła epoka brązu człowiek zaczął wykorzystywać metale do tworzenia narzędzi. Najlepiej sprawdzała się miedź. Znacznie trwalsze od poprzedniczek budulce lepiej chroniły, były ostrzejsze i trwalsze.
Wiele z nch zachowało się do dzisiaj i można je oglądać jako eksponaty muzealne. 1000 lat przed naszą erą zauważono, że odpowiednim materiałem do tworzenia różnego typu narzędzi będzie żelazo. To dzięki niemu powstawały sprzęty rolnicze, gospodarstwa domowego i codziennego użytku. Podczas rewolucji przemysłowej używano go do urzeczywistniania wielu wynalazków.
Do dzisiaj stosujemy narzędzia wykonane z tego budulca w najróżniejszych dziedzinach życia. Gdyby nie postęp i rozwój ludzkości nadal próbowalibyśmy polować na zwierzęta za pomocą kijów i kamieni. Ewolucja przyczyniła się do powstania wytworów wysokich technologii, które w porównaniu z pierwotnymi prototypami sprzed tysięcy lat są najlepszą z dotychczas skonstruowanych wersji narzędzi.
.