Współczynnik przenikania ciepła

Właściwa termoizolacja domu jest bardzo ważna, wpływa ona bowiem nie tylko na nasze ogólne samopoczucie i komfort wynikający z zamieszkiwania domu, ale także w dużej mierze przyczynia się do tego jakie koszty płacimy na ogrzewanie domu. W wyborze odpowiedniej termoizolacji dla naszego domu pomóc ma nam tzw. współczynnik przenikania ciepła.

Przeprowadzone badania i analizy wykazały, że poprzez ściany zewnętrzne dom może tracić nawet 30% ciepła. Dlatego też tak ważne jest izolowanie tych ścian. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy mamy wybrać konkretny materiał termoizolacyjny, a tych na rynku jest wiele.

Zdecydować możemy się m.in. na styropian lub wełnę mineralną.

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, jednak kluczową rolę w wyborze odgrywać w tym przypadku powinien właśnie współczynnik przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła jest różny dla poszczególnych części domu, dlatego też na różnych ścianach stosować można odmienne materiały termoizolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła jest parametrem, który wyraża się poprzez symbol U.

Współczynnik ten określa, jak dużo ciepła przepływa przez jednostkę danej powierzchni w budynku. Dzięki temu współczynnikowi można oszacować straty ciepła w przyszłości oraz dobrać najlepszy materiał termoizolacyjny. Warto wspomnieć o tym, że jeżeli chodzi o materiały termoizolacyjne to ich współczynnik przenikania ciepła jest zawsze stały – nie ma tutaj znaczenia grubość warstwy izolacyjnej. Nie zapominajmy, że przez okna wpada dużo ciepła do mieszkania i rozwiązaniem na to może być rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne.