Energooszczędny dom

Chociaż budowa domu energooszczędnego jest droższa niż budowa standardowego domu, to jednak inwestycja ta zwróci się po kilkunastu latach i to ze sporą nadwyżką. Decydując się na budowę domu energooszczędnego trzeba liczyć się z większymi wydatkami, przede wszystkim na materiały budowlane. Przy budowie domów energooszczędnych stawia się bowiem na materiały i surowce naturalne, wysokiej jakości, które niestety mają też wyższą cenę.

Projekt domu energooszczędnego jest też droższy niż standardowy, ponieważ wymaga on więcej pracy oraz zaangażowania innych specjalistów. Energooszczędny dom to jednak bardzo opłacalna inwestycja. Przy założeniu, że dom taki zamieszkiwać będzie przeciętna czteroosobowa rodzina, to koszty jego eksploatacji zwrócą się średnio już po piętnastu latach.

Nietrudno zatem oszacować, że utrzymanie domu w kolejnych latach będzie niemal darmowe. Z założenia bowiem domy energooszczędne czerpią energię z otoczenia, np. słońca, wiatru lub płynącej wody.

Możliwie w największym stopniu wykorzystują także światło naturalne. Energooszczędne domy wyróżniają się też swoim wyglądem. Są to zazwyczaj budynki bardzo minimalistyczne i proste, często też z elementami drewnianymi i dużymi przeszklonymi powierzchniami.

Coraz częściej spotkać można nawet całe osiedla takich domków, co tylko świadczy o tym jak bardzo wzrasta ich popularność. Powstaje też coraz więcej firm budowlanych, które specjalizują się głównie z projektowaniu oraz stawianiu domów energooszczędnych.

mgiełka do pościeli www.spoza.edu.pl